Doğa Gözlemcileri

Mevsimler değiştikçe, çocuklarla birlikte bu değişimlerin çevremizde yarattığı farklılıklar hakkında sohbet ederiz. Yeni gelen mevsimle ilgili hikayeler okuruz, etkinlikler yaparız. Bahçede oynarken bu değişiklikleri gözlemlemeye çalışırız. En anlamlısı  da yaptığımız  bu gözlemlerdir. İlkbaharda açan çiçeklere, yazın bizlerle bahçeyi paylaşan karıncalara, kelebeklere, tırtıllara, sonbaharda ağaçların dökülen yapraklarına ve kışın yağan kara bakarız. Birer doğa gözlemcisi gibi koklayarak, dokunarak, görerek bu değişiklikleri deneyimleriz.

Bu aralar sonbaharın doğada yarattığı değişiklikleri inceliyoruz. Bu defa gözlem alanımızın okul bahçemizden biraz daha geniş tutmak istedik. Zebralar sınıfıyla birlikte Fenerbahçe Parkı’nda bir gözlem yürüyüşü planladık.

DSCF5426

Kocaman ağaçların arasında ve sarı, yeşil, kırmızı bir renk cümbüşünün ortasında kısa bir yürüyüş yaptık. Açık bir alan bulduğumuzda kuru yaprakların hışırtısını dinleyerek bir süre oyun oynadık.

DSCF5440

DSCF5443

Yaşlı bir sakız ağacının altında dinlenirken hikayemizi okuduk.

DSCF5450

Yeterince dinlendiğimizde gözlem yürüyüşümüze devam ettik. Kuru yapraklar, kozalaklar ve taşlar topladık. Birbirinden farklı ağaçları, çiçekleri ve artık iyice dalgalanmış olan denizi gözlemledik.

DSCF5481

DSCF5495

DSCF5496

Ağaçlara dokunduk, gövdelerine sarıldık.

DSCF5476

DSCF5474

Ağaçların arasında dolaşırken park sakinleri çıktı karşımıza.Ağaçlar arasında dalga dalga ilerleyen küçük bir sığırcık sürüsü, çalılıklarına altına sokulmuş şirin bir kirpi, kendilerine yiyecek bir şeyler bulmaya çalışan kargalar, uyuklayan kediler ve köpekler…

DSCF5488

DSCF5505

Güneşli ve ılık bir günde sonbaharın doğada yarattığı değişiklikleri gözlemlemek için gidilebilecek en güzel yerlerden birindeydik öğrencilerimizle. Ağaçların yapraklarını dökerek kışa hazırlanışlarını gözlemledik. Sonbaharın doğaya kattığı sarının, kırmızının, kahverenginin tonlarını gördük. Yürürken ayağımızın altında kuru yaprakların çıkardığı sesi, hafif esen rüzgarın sesini ve dalgaları dinledik. Ağaçlara, kozalaklara, dökülen yapraklara dokunduk. Derin derin nefes çektik içimize. Çiçeklerin değilse de ağaçların, çimenlerin, kuru yaprakların kokusunu hissettik.

DSCF5487

Doğayla iç içe, keyifli bir sonbahar sabahıydı küçük doğa gözlemcilerimiz için.

Reklamlar

1 Response so far »

  1. 1

    tural43 said,

    Bu kadar yararlı bir site daha iyi yerlerde olmayı hakkediyor.Sık sık ziyaret edeceğim.Teşekkürler.


Comment RSS · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: